Umutsuz Aşkın Gözyaşları - Deeanne Gıst | Kitap Yorumu


Dengelerin herhangi bir zamanda aniden değişebildiği, Amerika'da kurulmaya başlayan kolonilerde geçen bir aşk romanını ilk defa okuyorum.Constance, sürgüne gönderilen amcası ile vedalaşmaya gittiği gemide alıkoyulur ve Virginia'da ki İngiliz kolonisinde tütün gelini olarak satılır. Burada onu satın alan toprak sahibi tarafından kumarda kaybedilir ve Drew O'Conner tarafından kazanılır. Drew'in himayesinde evlenebileceği iki kadın vardır, koloni konseyi buna itiraz ederler ve kadınlardan biriyle evlenmesini emreder. Drew ise aslında evli olan tütün gelini Mary yerine Constance ile evlenir. Aralarında bir anlaşma yaparlar. Evlilikleri kağıt üzerinde olacaktır ve lord olan babası onu buradan götürene kadar da karı koca olarak yaşamayacaklardır. Başlarda zorla evlendirilen bir çiftin hikayesini okuyacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kitap verdikleri ile benim beklentimi oldukça aştı. Kolonilere ayak uydurmaya çalışırken Constance'in yaşadıkları, o zamanlar ve o yerler hakkında büyük ölçüde bilgilenmemi sağladı. Bir de Drew var tabi. Odun her yerde odun. Okuduğum bazı sahnelerden sonra kitabın içine girip kendinize gelin diye ikisini de sarsmak istesem de nafile bir çaba bu tabi ki. Constance'in sevdiği adam için çabalayışı, hiçbir fikri olmadığı yeni dünyasına ayak uydurmaya çalışmasını okurken kendim yaşıyormuş gibi hissettim. Bazı yerlerde beni oldukça sinir etti ama bu kendisini sevmeme engel değil. Kitapta cinsel içerik yok. Ve yeniden basılmayan kitaplar kervanından. Bu özelliği ile her yaşa hitap ettiğini düşünüyorum. O yüzden sahaflarda görürseniz en azından yazara bir şans verin dedim. Oldukça akıcı bir kitap. Dolu dolu olmasıyla beraber yan karakterleri de işe kattığımda yazarın gayet güzel bir kitap ortaya koyduğunu düşünüyorum. Kitapta özellikle kadın karakterimiz matematik tutkunu. Bu yüzden sayfaların arasında sıkça matematik problemleriyle karşılaşmanız mümkün. Birkaç kez denesem de bir şey anlamadım üstün matematik dehası olmam sağolsun okumadan geçmedim desem yalan olur :)))Kitap Tanıtımı : 

İngiltere’den gelen gemi, Virginia Kolonisi’ndeki çiftçiler için iyi haber demekti. İşledikleri suçlar nedeniyle sürgün edilen kadınlar, tarlalardan toplanan bir balya tütün karşılığında bekâr erkeklere eş olarak satılıyordu.

Drew O’Conner, bir gemi dolusu kadının geldiğini duyduğunda hiç heyecanlanmadı. Âşık olduğu kadını kaybetmenin verdiği kalp kırıklığıyla, sadece evin işini yapacak ve küçük kardeşiyle ilgilenecek bir hizmetçi arıyordu ama arayışı isteksizce yaptığı bir evlilikle sonuçlandı.

Amerika’ya zorla getirildiğini ve aslında bir Leydi olduğunu iddia eden dik başlı, zeki, namusuna düşkün ama inanılmaz derecede baştan çıkartıcı Constance için de bu evlilik sadece bir formaliteydi. Bir an önce ülkesine dönmekten başka bir şey düşünmüyor; üstelik yemek yapma konusunda fikri olmadığı gibi, zamanının çoğunu da ev işleri yerine matematik bulmacalarına harcıyordu. Nasıl bir kadındı bu böyle? Drew’un hoşgörüsü ciddi bir sınavla sınanmak üzereydi...

Deeanne Gist’in akıcı ve duygu yüklü üslubu, sayfaları birbiri ardına çevirmenizi sağlayacak ve kitabın bitmesini hiç istemeyeceksiniz…


Yorumlar