Sözleşme | Aslı İpekli | Kitap Yorumu


Sözleşme oldukça akıcı bir kitaptı. Kısa sürede bitirdim zaten sayfa sayısı da çok fazla değildi. Levent, annesinin hastalığından ötürü onun en büyük arzusunu gerçekleştirmek için sahte bir nişanlı arıyor kendine. Tabi bu kişi de Öykü, yetimhanede büyümüş, hayattan almadığı darbe kalmamış bir kadın.


Kitabın başta dediğim gibi akıcı bir dili var. Ama olayların biraz hızlı anlatıldığını düşünüyorum. Benim bu tarz kitaplardaki beklentim karakterlerin iç dünyalarına daha rahat girebilmek ama kitapta çok fazla karakterlerle bütün olamadım.
Benim kütüphanemde bulunan Türk yazarlar genellikle ilk kitapları ve son kitapları arasında büyük farklar vardır. Aslı'nın kaleminden anladığım kadarıyla o da bu şekilde olacak. Oldukça beklentim var kendisinden bir dahaki kitabını okumak için sabırsızlanıyorum. Beğendiğim noktalar ise mesela en son okuduğum kitapta erkek karakter benim sinirlerimi bozmuştu sevgisini bir türlü kabullenmedi gitti kızdan çıkardı sinirini falan ama Levent gayet sevgisini kabullendi ona göre davrandı benimde takdirimi kazandı. Öykü'de beni bazı yerlerde deli etse de onun en çok güçlü tavırlarını sevdim. Sonuçta hangimiz kusursuzuz da kitap karakterlerinin öyle olmasını bekliyoruz?


Kitap Tanıtımı

Öykü güçlükle yutkunup, "Beni sevemezsin," dedi fısıltıyla.
Sevmesine izin veremezdi.
Levent'in gülümsemesi solarken gerilen yüz ifadesine baktı. 
Küçük bir aşk oyunu hüsranla bitmeden bu sözleşmeye 
noktayı koymak zorundaydı. Levent'in iyiliği için 
ondan uzak durmalıydı.
Avuçlarının içindeki parmaklar ileri geri hareket ederken 
konsantre olmakta zorlanıyordu. 
Boğazındaki yumruyu yuttu. 
Kuruyan dudaklarını ıslatırken, Levent'in söylediği cümleler 
kalbinin ortasında küçük bir yangın gibi büyüdü. 

Eriyen, yavaş yavaş yok olan o oldu.

Yorumlar