Tutku Çemberi (The Risande Family #1) Paula Quinn | Kitap Yorumu


Tutku Çemberi  The Risande Family adlı ortaçağ da geçen bir serinin ilk kitabı. İlk kitabın çıkışının üzerinden üç yıl geçmiş bu yüzden muhtemelen yazarın tek çevrilen kitabı olarak kalacak ki Paula Quinn’in bir sürü kitabı var dolayısıyla heba edilen yazarlardan galiba kendisi. Özellikle çeviride ve kitabın düzenlemesinde karşılaştığım hataları da eklersek.

Lord Richard, yenilmez bir savaşçı olmasına rağmen Lord Brand Risande tarafından mağlup edilir ve topraklarını kaybeder. Lordun toprakları çok değerlidir dolayısıyla Sakson’lar toprakların bir Normandiya’lıya gitmesini istemediklerinden onun Richard’ın kızı Brynna ile evlenmesini kararlaştırırlar. Brynna ise babasını savaş alanında yenen ve evinin yeni sahibi olan adamdan ölesiye nefret eder. Her ne olursa olsun evinden ayrılmamaya kararlıdır. Buna onunla evlenmek de dahildir. Her ne kadar yeni Lord, ihanetin acısını bir kere tattığından onu istemese de.

Brynna karakterini ne kadar sevdiysem, Brand’i o kadar sevmedim diyebilirim. Sanırım bu bir historical da ilk defa başıma geliyor. Brand bence pek derinliği olmayan bir karakterdi belki yazarın anlatım tarzından dolayı beğenememiş olabilirim ama Brand’in erkek kardeşi Dante olmasa kendisi hakkında hiçbir şeyden haberimiz olmayacaktı eski yelloz nişanlısı haricinde. İnatla Colette’i ağzından ve düşüncelerinden düşürmezken Brynna ile ilişkilerinin havada kaldığı görüşündeyim.  Her şey birden olup bitti bana göre ki yazarın dilinin de oldukça akıcı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim ama sonuçta bir aşk romanı temelde kitapta tarihi atmosfer dışında çok fazla bir olay yokken karakterlere odaklanılmasını tercih ederdim. Brynna’nın yaptıklarında herhangi bir tutarsızlık görmedim ama Brand çok dengesizdi. Kitabın ana erkek karakterine bu kadar yabancı kalmış olmam üzücü. Yan karakterler Dante ve Dük William’ı çok sevdim onlar hakkında daha fazla şey ikinci kitapta yani Dante’nin kitabında olacak yani seri devam ederse alacağım.

Kitap Yorumu

O her kadının hayaliydi… Esmer, yakışıklı ve 'Tutkulu' lakabına sahip Lord Brand Risande, baştan çıkarıcılığın vücut bulmuş haliydi. 
Ama savaş alanı ve yatak odasındaki hünerinin altında çok acı bir sır vardı: kalbini mühürleyen ihanet. Herkese korku salan bu şövalye, savaşta kazandığı toprakların başına geçmek üzere yola çıktığında en heybetli düşmanıyla karşı karşıya geleceğinin farkında bile değildi.
…Fakat yalnızca bir kadının kaderiydi. Leydi Brynnafar Dumont halkını korumak için her şeyi yapmaya kararlıydı… Buna babasını yenen vahşiyi baştan çıkarmak da dahil. Soğukkanlı bir canavar beklerken, onun yüzüne bile bakmayan son derece çekici bir erkekle karşılaşacaktı. Tüm masumiyetine rağmen, mücadeleye değecek tek savaşta Lord Brand'i yenmek için tüm cazibesini kullanmak zorundaydı…
Aşk savaşında…

Yorumlar