Dudaklarımda Şarkısın (Smythe-Smith Quartet #3) Julia Quinn |Kitap Yorumu

                 Dudaklarımda Şarkısın (Smythe-Smith Quartet #3) Julia Quinn |Kitap YorumuYorumuma geçmeden önce belirtmek istiyorum ki sevgili Epsilon Yayınevi konu wattpad kitapları ve özellikle bir iki yazar olunca bünyenizdeki o gösterdiğiniz özeni şu tarihi aşk romanlarına gösterseniz ölür müsünüz? Hayır anlamıyorum ya çeviri de batırırsınız ya da düzenlemede. Bu sefer yine düzenleme kurbanı olmuş kitap. Koca kitap boyunca bir tane paragraf boşluğu yoktu. Evet koca kitap boyunca. Hayır bu nasıl bir düzenleme, yayın anlayışı. Sonra tarihi aşk satmaz diyorsunuz zaten ben bu kitabı almadan önce başka bir alışveriş yapmıştım sonra tesadüfen gördüğümde bu kadar beklediğim bir kitabın iki gün önce zaten çıkmış olduğunu gördüm. Reklam yok bir şey yok el birliği ile ülkemizden bu tür silinmeye çalışılıyor anlaşılan. Şu kitabı sattıran şey Julia'nın adı ve orjinal kullanılmış kapak olur anca.
Önceki kitaplardan tanıdığımız, en yakın arkadaşını sarhoş bir anında düelloya davet eden, bunun sonunda ise o arkadaş yani bir önceki kitabın kahramanı Daniel ülkeden Hugh'un babası yüzünden kaçmak zorunda kalırken kendisinin bacağı ise sakat kalan Hugh Prentince'in hikayesini okuyoruz. Kadın kahramanımız ise bu olaylardan dolayı çıkan skandal yüzünden sosyeteye tanıtılamayan ve sonucunda korkunç Smythe Smith müzikalinin bir üyesi olan Sarah'tı ki onu da önceki kitaplardan hatırlıyorsunuz. Sarah o sezonun suçunu tümüyle Hugh'a atar ve ondan nefret eder bunu da yüzüne karşı söylemekten çekinmez. İkilinin arası oldukça kötüdür anlayacağınız.
Ve çifte kumrular önceki kitaplardaki kahramanlarımızın düğünlerinde birbirlerine eşlik etmek zorunda kalırlar.
Ben Sarah ve Hugh'un dostluklarının yavaş yavaş gelişmesi ve özellikle Sarah'ın aslında Hugh'unda bir hatası yüzünden çok şey kaybettiğinin farkına varabilmesine sevindim. Ki Sarah okuduğum bütün Julia kitaplarındaki kadınlardan daha bencil ve dramatik bir karakterdi. Bencillik kısmını bazen abartsa da yaptığı şeylerin bazılarına hak vermedim değil. Ve onun kız kardeşlerine de bayıldım özellikle Frances ve Harriet'a keşke onları da yazsa yazarımız çok orijinal olmuş üçü de . Hugh benim beklentim olan bir karakterdi kumarda hiç yenilmeyecek ve üstüne bunu matematiksel işlemler ile halleden bir karakter bence biraz sığ kalmış. Kafadan çarpma sembolleri dışında hareketlerinde ve başka türlü yöntemler ile zekasının gösterilmesini ve karakterin analitik zekası ile ön plana çıkmasını tercih ederdim. Bunun dışında kitabın arka planında ki düğün kısımlarını saymazsak pek bir olay yoktu, Allah'tan yoktu çünkü o korkunç düzenleme de bazen kim kimle konuşuyor onu bile karıştırdım ki sanırım çeviren kişi de karıştırmış. Çeviri idare eder boyuttaydı yoksa kitap zor okunurdu maalesef.
Genel olarak sevdiğim ama Julia'nın o kadar güzel kitaplarından sonra yazarın standartının oldukça altında bir kitaptı. Ve bir de Hugh'un nefret edilesi babası hakkında biraz daha şey okumak isterdim ki o karakterden içtenlikle nefret edeyim ama bahsi ve olayı biraz yüzeysel ve yazılmak için yazılmış gibi geldi bana.
Umarım serinin dördüncü ve sanırım son kitabında böyle bir hataya düşmez yazar ve özellikle yayınevi.

Kitap Tanıtımı

New York Times Çoksatan Yazarı Julia Quinn yeni romanıyla okuyucularını hem güldürecek hem de onların kalplerini sızlatacak.
Hugh bu kadının can sıkıcı şekilde ukala olduğunu düşünüyordu...
Hugh Prentice hazırcevap kadınlara karşı asla sabırlı değildi ve eğer Leydi Sarah Pleinsworth utangaç ya da mahcup kelimelerinden haberdarsa bile onları çoktan lugatından çıkarmıştı. Pervasız bir düello matematik dehası olan Hugh’u sakat bir bacağa mahkûm etmişti ve şimdi Sarah gibi bir kadınla evlenmeyi hayal etmesi şöyle dursun, ona kur bile yapamazdı.
Sarah bu adamın delinin teki olduğunu düşünüyordu…
Hugh’un yaptığı düello neredeyse Sarah’ın tüm ailesini mahvedeceği için onu asla affedemezdi ama Sarah’ın asıl tahammül edemediği onun kişiliğiydi. Ancak bu ikili bir haftayı yan yana geçirmek zorunda kaldıklarında, ilk izlenimlerin o kadar da güvenilir olmadığını keşfedeceklerdi.
Sonra ilk öpücük ikincisine, üçüncüsüne ve dördüncüsüne yol açarken, matematik dehası lord hesabını şaşıracak ve her zaman hazırcevap olan leydi belki de ilk defa kendini nutku tutulmuş halde bulacaktı.

Yorumlar

 1. Merhaba, ben Vikitap'tan Maggie. Söylemek istediğim bazı şeyler vardı.

  Kitap yorumlarını öncelikle Vikitap'ta, sonra Instagram'da en son da burada gördüm. Yorumladığın kitapları okudum/okumadım hepsine bayılıyorum *-* Instagram sayfanı da baya inceledim ve işinde çok iyisin. Umarım o güzel yorumlarının devamı gelir :) Instagram kullanmadığım için yazılarına buradan yorum yapmak bugüne kısmetmiş.

  Epsilon'un historical okuyucusunu umursamaması cidden sıktı. Julia'nın kitabını o şekil görünce iyice küplere bindim. Hazirandayız ama hala görmek istediğimiz yazarlardan haber yok. Ama maşallah her hafta 2 Wattpad kitap çıkarıyorlar.

  Ben kitabı beğenmedim maalesef. Sarah bildiğin uyuzdu. Hugh'un matematik zekası bir şeye yaramadı. Yine de ikili arasındaki çekim güzel işlenmişti, Frances favorimdir :D

  Büyük ihtimal serinin son kitabını almayacağım. Goodreads'ta yazarın en kötü kitabı diyorlardı :/ Bilmiyorum, Julia bir zamanlar favori yazarımdı, şu an baya gerilerde kendisi, son yazdıkları zevk vermemeye başladı :/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle desteğin ve güzel dileklerin için çok teşekkür ederim :D <3 Vikitap da zaten yorum yapıyordum sonra neden instagram da olmasın dedim sonra neden kendi blogumda olmasın dedim :D
   Epsilon'un eline düşmesin bu yazarlar gerçekten yarım yarım hep seriler baksan wattpad hikayelerini basmayı biliyorlar ama her ay. Zamanında madem kazanmamışlar o kadar parayı neden aldılar bu yazarların yayın haklarını da böyle işkence ediyorlar. Ayıp yani bu tarz kitapları hor gören bir kaç yayıncı daha var yıl sürüyor basmaları. Bir de kitap açısından kalabalık serileri alıyor yayınevleri ama basmıyor ya anca yılda bir, çok sinir oluyorum.
   Karakterler çöp olaylar güzel :D :D hani iyi yanları vardı ama Julia'dan hiç beklemiyordum kadının bu serisi sonradan mı çıktı yoksa yazarak mı geliştirdi kendini anlamadım.
   Ben Irıs'i bayağı merak ediyorum ve Richard'ı da sanırım hiç görmedik kitaplarda hani kötü de olsa bir şans vereceğim en azından seriyi bitirmedim demem. Gerçi kötü bir kitapsa çevirisi daha da kötü olur bizde :/

   Sil

Yorum Gönder