KCBT 33. Blog Turu | Aldatıcı Öpücük (The Remnant Chronicles #1) | Mary E. Pearson | Kitap Yorumu

Fantastik bir kurgu, farklı bir evren, büyüler, efsaneler, mitolojiler, akıcı bir dil... Remnant serisine hoşgeldiniz!


Morrighan Hanesi'nin İlk Kız Çocuğu olan Prenses Lia onu bekleyen kaderi ve evliliğine başkaldırır ve düğün günü saraydan kaçar.
Remnant dünyasında ilk kız çocuğu olmanız demek bir lütfu içinde taşımanız anlamına geliyor. Lia ise bunların ne olduğunu biraz zor yoldan ve uzun süre sonra öğreniyor diyebilirim.
Lia'nın eski müstakbel kocası Dalberck Prensi ve Venda tarafından gönderilmiş bir katil ile yolunun kesişmesi kaçınılmaz oluyor.
Çoğu kez söylediğim gibi ben 15-19 yaş arası ana karakterlerden pek hoşlanmam, beğendiğim kitaplar ise nadirdir bu şekilde olan, Aldatıcı Öpücük de onların arasına katıldı. Lia'ya ne olacağı, gerçek kimliklerin ne zaman açığa çıkacağı derken okurken zaman su gibi akıp geçti.
Kitapta Venda Ezgisi ve Gaudrel'in Son Ahitleri denen o dünyaya ait mitlerden parçalara da yer veriyordu. Biraz süslü, ağdalı ve bizim eski mitlerimiz tarzında dolambaçlı yazılmışlardı. Ana hikaye kadar onları da okumak bir hayli keyifliydi diyebilirim benim için.
Kitap biraz durağan ilerliyordu ama bir andan sonra olaylar hızla gelişti. Yığılma şeklinde değilde parça parçaydı yaşananlar. Özellikle hiç beklemediğim kötü bir olay meydana geliyor.Bunun ne olduğunu söylemeyeceğim gizemi daha fazla bozulmasın. Ama o olaydan sonra Lia'nın ne yapacağını çok merak ediyorum özellikle kitabın tamamı şeker gibiydi ama sonunda çocuğun elinden aldılar onu...
Çeviri ile beraber kitabın dili sade ve akıcıydı.Kapağı ise ayrı bir beğendim özellikle iç tasarımda o dünyanın haritasının çizimi ayrı bir güzel olmuş.
Rafe ve Kaden yani prens ve katil karakterlerini de çok sevdim. İlerleyen sayfalarda ve sona doğru ise bize, daha doğrusu Lia'ya dayatılan iyi kötü kavramını sorgulamamıza neden olacak birkaç olay yaşanıyor. Kaden'da bu sürecin bir parçası.
Son olarak kitapta yer alan yan karakterlerden Lia'nın hizmetçisi Pauline'i olanlardan sonra hem sevdim hem üzüldüm. Lia kadar ona da ne olacağını okumak için sabırsızlanıyorum.Kitap Tanıtımı

Morrighan’ın rahminden,
Kasvetin en uzak köşesinden,
Hükümdarların entrikalarından,
 Kraliçenin korkularından,
Doğacaktır umut. 
Yeni ve zorlu bir dünyada kendi yerini bulmaya çalışan bir prenses...  
Morrighan Hanesi’nin İlk Kız Çocuğu olan Prenses Lia, omuzlarındaki ağır sorumluluklara karşı çıkar ve düğün gününde, krallığın bilgesine ait gizemli bir hazineyi de çalarak ortadan kaybolur. Daha önce hiç görmediği Dalbreck Prensi ile evlenip krallıklar arasındaki güç oyununda bir piyon olmak yerine, seçimlerinde özgür olabileceği kendine ait bir hayatı tercih eder. Küçük bir liman kasabasına kaçar ve hayallerini gerçekleştirmek için çabalamaya başlar. Ancak gerçekleşmeyi bekleyen eski bir kehanet ile olmak için doğduğu kişiyi keşfetmek zorunda kalır. Lia’yı, gücünün sınırlarının farkına varıp, sevdiklerini korumak için neleri göze alabileceğini sorgulamasına neden olacak bir savaş beklemektedir.

Yorumlar