İskoç Gelini (Highlanders #3) Lynsay Sands | Kitap Yorumu


Yorumu yazarken anladım ki ben bu kitabı sevmemişim.
Öncelikle tarihi kurgu olarak romanın geçtiği yıl belirtilmemiş. Ben yazarların bunu belirtmesini tercih ediyorum. İkinci olarak kitapta verilen tarihi kurgu detayları olmasa günümüzde geçen bir kitap okuyor olduğumu bile sanabilirdim. Çeviriden mi yazardan mı bilmiyorum ama konuşmalar ve düşünceler çok fazla günümüze ait tabirler taşıyordu.
Ana karakterimiz Saidh dördüncü kocasınında ölmesi üzerine yas tutan kuzeni Fenella'nın yanına MacDonnell topraklarına gider. Orada, MacDonnel hanesinin yeni beyi Greer ile tanışır, birbirlerinden oldukça fazla ve hızlı bir şekilde etkilenirler.
Evet bence olayların gelişimi çok çok fazla hızlıydı. Karakterlerimizin birbirlerinden etkilenmesini geçtim aynı hızla beraber olmaları bile. Olaylar birbiri ardına ve çok yüzeysel bir biçimde gelişti. Ayrıca kitapta çok fazla karakter vardı. Özellikle Saidh'in sahip olduğu yedi ağabeyin olaylara dahil olmasıyla bende kim kimdi sorunsalı başladı. Genelde böyle olmam. Ağabeylerden Auley ve Rory haricindekiler kitapta gereksiz figüran gibi durmuşlar. Yazar hepsini bir arada yürütmeyi başaramamış bence. Özellikle ana erkek karakterimiz Greer'i. Saidh'e çok ısınamadım ama yine de onun ailesiyle bağı, aşağı yukarı neler düşünebileceği ve yapabileceği hakkında bir fikrimiz oluyordu okurken. Nasıl biri olduğu yeterince işlenmişti.
Aralarında söz edilen bir aşk var ama ben aralarında cinsel elektrik haricinde çok da bir şey göremedim. Tabi bu kitapta her şey çok kötü demek değil özellikle Saidh ve Greer ile Saidh'in ağabeyleri ile olan birkaç diyalogları çok eğlenceliydi. Kitapta akıcıydı tabi bence yer alan hataları saymazsak eğer.
Bir de bu serinin üçüncü kitabıymış neden üçüncüden basmaya başlamışlar anlamadım. Bu kitapta en çok sevdiğim şey ise Saidh'in ağabeyi Auley'di. Onun hikayesini okumak için sabırsızlanıyorum.
Seri olarak ele alınırsa okunması gerekip gerekmediğini devam kitabı çıkarsa göreceğiz. Bunun dışında alıp okumanıza gerek yok özellikle tarihi kurgu okumamış ya da az okumuş olanların bu kitabı okurlarsa baştan bırakabilme ihtimalleri var.

Kitap Tanıtımı

Cesur ve baştan çıkarıcı toprak sahibi, tutkulu eşini New York Times çoksatan yazarı Lynsay Sands’in kaleminden çıkan göz kamaştırıcı bir İskoç aşk romanında buluyor… 

Kılıç kuşanmak, küfretmek ve ata bacaklarını iki yana açarak binmek Saidh Buchanan için son derece doğaldı. Yapmacık bir tavırla gülümsemek ve dilini tutmak… kesinlikle değildi. Gürültücü yedi abiyle büyüyen Saidh’in bağlanacağı bir koca bulmakla hiç alakası yoktu… ta ki gölde çıplak yıkanan yeni Lord MacDonnell ile karşılaşana kadar. Her ne kadar Saidh tam bir hanımefendi olmaktan fazlasıyla uzak olsa da, güçlü İskoç, onu her noktasına kadar bir kadın gibi hissettiriyordu. 

Kızın melek gibi görüntüsü, savaşçı tavrı vardı ve adamın öpücüklerine tutkuyla karşılık veriyordu. Greer’in bu beklenmedik misafire ilgi göstermesi pek de şaşılacak bir durum değildi. Pervasız bir tutku her ikisini de ele geçirdiğinde, Greer ipleri eline alıp onunla evlenmeye karar vermişti. Fakat Saidh gizli bir düşmanın hedefindeydi ve Greer her şeyden çok istediği kadını korumak için hayatının en önemli savaşıyla karşı karşıya kalmak üzereydi… 

“Tarihi aşk romanı hayranları, bu iyi yazılmış, ateşli romana ve güçlü karakterlerine bayılacaklar.” -RT Reviews (Top Pick)

Yorumlar