Kusurlu (Flawed #1) Cecelia Ahern | Kitap Yorumu


Asıl Kusurlular, kusursuzluğu arayanlar mı? Toplum, işine geldiği zaman gayet iki yüzlü olabiliyor.
Bu kitapta kitabın karakterle yürüyen olay örgüsünden çok kitabın arka planında yer alan olaylara hayran kaldım diyebilirim.
Distopik bir İskoçya'da, yöneticilerin ve liderlerin yaptıklarından bıkan halk, onları alaşağı eder ve yerlerine kusursuz, hata yapmayan, yanlış karar vermeyen, risk almayan kişileri geçirirler. Normal işleyen yasaların yanı sıra bir de toplumsal ahlak adı altında Divan denilen bir grup yargılamalar yapmaktadır tamamiyle yasal olarak ve halkın bir kesimini de yanlarına alarak uzun süre otoritelerini sürdürürler.
Yalan söyleyen, hata yapan, eşini aldatan, akla gelebilecek tüm toplumsal kurallarla halk denetim altındadır. Yasalara uymayanlar damgalanır ve Kusurlu adı altında toplumdan dışlanırlar. Sayfalarda çoğu zaman onların yaşadığı insanlık dışı muameleleri görüyorsunuz alttan alta. Ve en önemlisi de insanların gerçekten ne kadar iki yüzlü olduğunu. Hem o kurgusal dünya da, hem de burada bizim hayatlarımızda.
Kahramanımız Celestine ise bu düzenin destekleyicilerinden 17 yaşında bir kız. Sevgilisi Divan başkanının oğlu, ailesi toplumun gözünde tamamiyle Kusursuz, hayatı mükemmel... Ama nereye kadar?
Celestine bu düzenin sürdürülmesi gerektiğine inanıyor tabi kendisi aynı zamanda bu işleyişin sonuçlarından sadece kendisine verilen, yandaş medyanın gösterdikleri sayesinde bir şeyler biliyor ya da bildiğini sanıyor diyebilirim.
Sonra ne mi oluyor? Sorgulamaya başlıyor.
Kitap başından sonuna kadar beni aldı götürdü diyebilirim. Bu tür da daha yeniyim, o yüzden belki çok daha kapsamlı kitaplar okuyanlar kitabı yeterli bulmaya bilir ama benim için oldukça tatmin ediciydi. Yazarın dilini oldukça sevdim. Özellikle Celestine karakterini anlatışına. Onun sorgulaması, yüzleşmesi, pes etmemesi, insan olması... Kendisi favori karakterlerimden biri oldu diyebilirim.
Sistemi kendi çıkarlarına göre kullanan yöneticiler, toplumun iğrenç yanlarının bir kez daha gün yüzüne çıkarılması, devam kitaba bırakılmış olan gizemli kaybolmalar ve spoiler yememeniz için söylemediğim onca şey ile size tavsiyem bu kitabı okumanız, okumadan önce ise iki kitabı beraber almanız. Benim olmayan uyku düzenim çöktü sayelerinde.
Bu arada kapaklara bayıldığımı söylemiş miydim?

Kitap Tanıtımı


P.S I Love You'nun yazarı Cecelia Ahern'den Amerika ile aynı anda Türkiye'de

Celestine North muhteşem bir hayata sahipti. El üstünde tutulan bir evlat, örnek öğrenci, sevilen bir arkadaştı. Okulun en yakışıklısıyla çıkıyor, mükemmel notlar alıyor, güzelliğiyle herkesi büyülüyordu. Ahlaken yozlaşmış, dışlanmış Kusurluların aksine, Celestine'in önünde çok parlak bir gelecek vardı. Ancak bir gün, çok sevdiği komşusunun Kusurlu damgası yemek üzere alınıp götürülmesi kafasında sorular oluşmasına yol açtı. Tehlikeli, canını acıtan sorular... O da bir gün hapse atılabilir miydi?

Damgalanabilir miydi? Kusurlu ilan edilir miydi? Dogru ile yanlış arasında, her zaman kesin bir çizgi var mıydı? Bir insanı lekelemek bu kadar kolay mıydı? Dünyaca ünlü, usta yazar Cecelia Ahern, Kusurlu'da haksız yere insanları yücelten ya da mahveden bir sistemi ve modern toplumların bu büyük açmazını, yürek yakıcı bir hikâyeyle anlatıyor.


Yorumlar