Mükemmel (Flawed #2) Cecelia Ahern | Kitap Yorumu


Kusurlu serisini ikinci kitap Mükemmel ile noktalamış bulunmaktayım.
İkinci kitap ilki kadar akıcıydı, bu kadar uzun sürede okumamın nedeni üniversite dolayısı ile şehir dışına gitmem, yoksa ilk kitaptan sonra on kere daha bitirmiştim kendilerini.
Bilim kurgu, distopya serileri kesinlikle kendi içimde öne çıkardığım tür olarak yükselişte.
Cecelia Ahern'in kalemini ilk kitapta olduğu gibi çok sevdim. Kitabın konusu genel itibariyle aslında biraz da felsefik göndermeli tabi ana karakterimizin gözünden okurken o kısımları gözden kaçırabilirsiniz.
Kahramanımız Celestine'i bu kitapta bir kaçak olarak okuyoruz. Hükümet peşinde, Crevan peşinde, kızımızı ise kendini mi kurtarsın, yoksa sistemi mi çökertsin ara sıra bunun karmaşasına düşerken buluyoruz.
Tahmin ettiğim kadar beni şaşırtan kısımları da vardı olayların gidişatında. Bir de aşka çok girmemiş yazar, ben en çok onu sevdim. Özellikle genç kurgu, distopya kitaplarında bu tarz hususları bayağı cıvıklaştıranlar oluyormuş türü çok okuyanlar benden daha iyi bilir.
Kitapta aşk üçgeni olacak diye çok korkmuştum aslında var ama varımsı vıcık vıcık ele alınmamış bu konu da.
Özellikle serinin iki kitapla sınırlı tutulması ideal olmuş. Ama bu serinin yan kitabı olsa genç kurgu yerine yöneticilerin gözünden anlatılan oldukça zevk alarak okurdum ben, yazarım yarattığı dünya kesinlikle çok daha fazlasına müsait bir ortama sahip.
Kitabın dilini ve çevirisini oldukça beğendim, kapağı ise mükemmel olmuş diğeri gibi. Bu seriyi benim gibi distopya türüne yeni başlayanlara tavsiye ederim.

Kitap Tanıtımı

Eserleriyle pek çok ödüle layık bulunan Cecelia Ahern’in kaleme aldığı “Kusurlu” serisinin ikinci kitabı Mükemmel , sorgulamadan yaşanan bir hayatın “doğru görünen yanlışlarla” dolu olabileceğini, soluk soluğa bir macerayla anlatıyor.

Celestine North’un dört dörtlük hayatı, Kusurlu olarak damgalanmasının ardından altüst oldu. Toplumu Kusurlu olanlar ve olmayanlar şeklinde ikiye ayıran bir düzenin içinde aniden karşı tarafa geçince, kendini dünyada güvenebileceği tek kişi olan Carrick’le birlikte kaçak bir yaşamın içinde buldu. Yargıç Crevan’ı mahvedebilecek büyük sırını bildiği için Celestine bir numaralı düşman ilan edildi. Ama Crevan’ın başını çektiği bu düzen artık temellerinden sarsılmaya ve Celestine’in “Merhamet ve Mantık” ile açıkladığı sözde kusuru, toplumda bambaşka algılanmaya başladı.

Yorumlar