Armada | Ernest Cline | Kitap Yorumu


Uzun zamandır bilimkurgu romanı okumuyordum ve bu yüzden bu kitabın yorumunu yazdıktan sonra kendimi bilimkurgu filmlerinin arasında kaybetmeyi düşünüyorum.
Kahramanımız Zack, günlerini lise ve oyun arasında geçiren sıradan bir Amerika'lı öğrencidir. Tabi sıradanlığı hayat tarzı için geçerli. Bir gün, sınıfının camından baktığında bir uzay gemisi görür, sonrasında olan şeyler ise bildiği sandığı şeyleri sonsuza dek değiştirecektir.
Evet her bilimkurgu filmi izlediğimde acaba bunlar gerçek olsaydı ne olurdu diye düşünürüm. Bir ara kendimi uzaylı yazılarının arasında kaybetmişliğim bile var ki şahsen ben onlara inanan biriyim. Acaba kahramanımız Zack gibi oynadığımız bilimkurgu oyunu bizi istilaya hazırlamak için yaratılmış bir simülatör olsaydı acaba ne yapardık?
Kitabın ilk elli sayfasında Zack'in ölmüş olan babası Xavier'ım teorilerine ve birçok bilimkurgu filmine ve oyunlarına yer veriliyordu. Bu kısımları geçtikten sonra kitap ciddi anlamda açıldı ve bir gün içerisinde başından kalkmayarak okumama sebep oldu kendisini.
Aslında birçoğumuzun buna bende dahil acaba diye düşündüğümüz bir senaryoyu önümüze koymuş yazar. Bu ve yazarın dilinin elli sayfadan sonra açılmasını da eklersek ben oldukça keyif alarak okudum diyebilirim kitabı.
Sonu ise ayrı bir hikaye. Bir kapı kapı kapandı diğeri açıldı. Yazarın kitaba devam etmek gibi bir niyeti varsa ilkinden çok başka yerlerde olur geçenler bu yüzden çıkarsa asla kaçırmam. Ama tek kitap olarak da oldukça tatmin edici.
Kapağındaki ince noktalara değinmiyorum bile.
Bilimkurgu seviyorsanız bu kitabı kesinlikle kaçırmamınızı öneririm.

Kitap Tanıtımı

BAŞLAT: READY PLAYER ONE’ın dünyaca ünlü yazarı Ernest Cline’dan merakla beklenen büyüleyici bir uzay macerası.Siz de uzaylıların bir gün gelip bizi, bu sıkıcı hayatlarımızdan kurtaracağı günün hayalini mi kuruyorsunuz?

Zack de anaokulundan beri bunun olmasını diliyordu ve bir gün sınıfının penceresinden dışarı bakıp hayallere dalmışken bir uçan daire gördü. Ama gördüğü araç çok tanıdıktı.

Ve ilk düşüncesi şu oldu: Hass*ktir! Gökyüzündeki araç, en sevdiği bilgisayar oyunu Armada’daki uzaylı kötü adamların kullandığı savaş gemilerinden biriydi. O an, tıpkı yıllar önce ölen babası gibi, fazla oyun oynamaktan kafayı yediğini düşünse de çok kısa bir süre sonra hayal görmediğini anlayacaktı... Uzaylılarla ilgili okuduğunuz kitapları, izlediğiniz filmleri ve oynadığınız oyunları düşünün, sizce de hepsi ortak bir amaca hizmet ediyor gibi görünmüyor mu?


Cline Armada’da uzaylılar ile ilgili ilginç bir teori sunuyor ve bunu Stephen Hawking’den Carl Sagan’a ünlü bilim insanlarıyla; Yıldız Savaşları’ndan Uzay Yolu’na yüzlerce filmle ve Space Invaders’dan Wing Commander’a bağımlılık yaratan oyunlarla destekliyor. Ve ortaya, gerçekçi olduğu kadar fantastik, ürkütücü olduğu kadar komik, daha önce okuduklarınıza hiç benzemeyen, unutulmaz bir uzay istilası romanı çıkıyor.

Yorumlar