Paralel Odalar Teorisi | Ayşenur Nazlı | Kitap Yorumu

Son zamanlarda en keyif alarak ve gülerek okuduğum kitap oldu kendileri. Wattpad de yayınlanmaya başladığında hikayesi sıkça karşıma çıksa da bitince okurum diyip başlamamıştım sonra da kitap olacağını öğrendim.
Açıkçası wattpad de basılmış olan o kadar gereksiz ya da anlatım biçimlerini katleden kitaplar ile karşılaştıktan sonra bu tarz kitapların da olduğunu bilmek bir nebze olsun rahatlatıyor içimi.
Nihan, ev arkadaşlarıyla yaşadığı problemden sonra, ailesinden destek görmediği için ev arkadaşı arayan Teoman'ın yanına taşınır. Tabi bu o kadar kolay olmamıştır özellikle başta Teoman'ı ikna etmek. Burada, Nihan'ın kendine has konuşma ve mantık biçimi giriyor devreye.
Konu bununla sınırlı değil elbette. Özellikle kitap Nihan gibi bir karaktere sahip olduktan sonra, klişe olması da imkansızdı.

Yazarın anlatım tarzını gerçekten çok beğendim. Kalın olmasına rağmen, hızlıca okunabilen bir kitap akıcılığı sayesinde. Ana ve yan karakterler oldukça samimi ve eğlenceliydiler.
Kitabın sonunda ikinci kitabın da olacağını öğrenmem ayrı bir sevinmeme neden oldu.

Açıkçası Nihan ve Teoman'dan ayrılmaya hiç hazır değildim. Onların atışmalarını, gece gündüz fark etmeksizin girdikleri garip konulardan bağladıkları sohbetleri, arkadaşlarıyla olan ilişkileri, özellikle Nihan'ın kardeşi Nazlı ve Teoman'ın ağabeyi Timuçin'in de dahil olduğu sayfaları okuyunca siz de bana katılacaksınız.
Gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Kitap Tanıtımı

Nihan, kendi açtığı ıssız ve engebeli patikada, tek başına yürüyen genç bir kadındı. İçedönük, asosyal ve kesinlikle uyumsuzdu. İnsanlarla kolayca anlaşamıyor, onlar tarafından da kabul görmüyordu. Ve tüm bunlar, bir sonbahar gününde, onun evsiz kalmasına neden oldu. Şimdi elinde, başvurabileceği tek bir ev arkadaşlığı ilanı vardı.

Teoman, ailesinin onun için çizdiği yoldan ayrılmış; yer edindiği kalabalık bir caddede, arkadaşları ve çevresiyle yürüyen genç bir adamdı. Dışadönük, sosyal ve kesinlikle gelenekselciydi. Ve geleneklerden koptuğu o tek anda, kendini evlatlıktan reddedilmiş ve parasız kalmış olarak buldu. Şimdi tek çaresi bir ev arkadaşı bulmaktı. Ama ilanına başvuranın, katı kuralları ve boyun eğmez kişiliğiyle Nihan Kızılkaya olmasını beklememişti.

Zıtlıkları onları birbirine çekiyor olsa da, benzerlikleri ancak yaklaşan üstünlük kurma çekişmesinin işaretiydi. Ve hayat, onları bir evin paralel odalarında buluşturdu.

Paralel evrenler, birbirleriyle hem benzerlikler hem de zıtlıklar taşırken birbirlerine paralel olarak düz bir çizgide ilerler ve kesişmez, çarpışmazlar. Ama çarpıştıklarında sonuç, mükemmel ve şiddetli bir yıkım, felaket ve değişim olur. Tıpkı onlarda olduğu gibi.

Yorumlar