Güneşin Kızları | Corban Addison | Kitap Yorumu

"Umut kaybolabilir, ama asla yok olmaz." Percy Bysshe Shelley Kadın, çocuk tacirliği... Burnumuzun dibinde de, dünyanın bir ucunda da böyle iğrenç olaylar varlığını hala sürdürüyor. Oldukça hassasım bu konuda, yorumu yazarken bile o insanları düşündükçe tüylerim diken diken oluyor. İnsan olarak "insan" olmayı beceremediğimiz pek çok konu var. Bu da onlardan biri. İki kız kardeş, bir tsunami gelip bütün ailelerini yok ettiği zaman kalan tek çareleri olarak öğrenim gördükleri manastıra gitmeye çalışırlar. Bu yolculuk pek çok korku ve acıyla örülü olacaktır. Diğer yandan Amerika'lı bir avukat olan Tom'da kitabın anlatıcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Karakterlerin bir araya gelmelerine sebep olan olay örgülerini nefesimi tutarak okudum. Her satırla birlikte olayların gidişatının sonuncuna olan merakım daha da arttı. Ahalya ve Sita gibi olan binlerce küçük çocuk, kadın ve erkeğin yaşadığı bu iğrenç zorbalık uykularımı kaçırıyor. Ben bunları yazarken bile binlerce insan bu şiddete ve tecavüze maruz kalıyor. Kitabın dili oldukça akıcıydı. Hintçe terimlere çok aşina olmadığımdan kitapta geçen sözleri ayriyeten araştırdım. Okuması benim için gerçekten zor bir kitaptı duygusal açıdan. Bir o kadar da iyi ki okudum diyorum. Herkese tavsiye ederim.

Kitap Tanıtımı

Hem hikâyesiyle hem de verdiği mesaj itibariyle Addison inanılmaz güzellikte bir roman yazmış. Güneşin Kızları geniş bir okur kitlesiyle buluşmayı hak eden bir yapıt.
John Grisham

Tsunami, Hindistan'da yaşadıkları kasabalarını dünya üzerinden silip ailelerini de ellerinden aldığında Ahalya on yedi, Sita da henüz on beş yaşındaydı. Kimsesiz kalan iki kız kardeşin tek kurtuluşları okudukları yatılı okula ulaşabilmekti.

İki kız kardeş Hindistan'da bunları yaşarken, çok uzakta, dünyanın diğer ucu Washington'da avukatlık yapan Thomas Clarke ise özel ve iş hayatıyla ilgili radikal kararlar alarak yeni bir hayat kurmanın eşiğindeydi.

Yolculuklarında acının başka bir yüzüyle karşılaşan Ahalya ve Sita'nın kaderi akıl almaz bir şekilde Thomas'la kesişir.

Güneşin Kızları yazgıya inat, umudun nefes kesici destansı bir öyküsü...

Yorumlar