Eva'nın Çığlığı | Jennifer McMahon | Kitap Yorumu


Yazarın kalemiyle tanışma fırsatı buldum nihayet. Olaylar oldukça akıcı bir biçimde kaleme alınmıştı. Yaşanan çok fazla şey vardı, özellikle bir süre sonra hangisi doğru hangisi yanlış ayırt edemediğim bir noktaya gelmesine rağmen yine de yazılanlardan ziyade olaylar kafa karıştırıcı bir şekilde ilerledi ki bu da kitabı elimden bırakamamamın en önemli sebebi. Edison'dan çalınan gizemli, ölülerle konuşulabilen bir icadın planlarının etrafında dönen, aslında onunla alakasız bir biçimde başlamış olan olaylar zinciriyle doluydu kitap. Bir aile acımasızca katledildi, bunun gizemi de uzun süre saklı kaldı.
Kitap ilerlerken bir yandan da bir çok karakterde olaylara dahil oluyordu. Onların bakış açıları, hayatları ve birbirlerine bıraktıkları izler de okurken keyif aldığım detaylardı. Olaylar nereye bağlanacaktı hiçbir fikrim yoktu. İşin içine ölülerle konuşulabilen bir telefon dahil olunca zaten beklentilerim de uçsuz bucaksızdı. Kitap beni birçok açıdan şaşırttı, hiç beklemediğim bir insan ve beklemediğim bir neden bütün yaşananlara sebep olmuştu. Aşkta vardı, fantastik-paranormal kısımlarda, heyecandan ya da gerilmekten dolayı bir çok duygu değişimi yaşadım okurken. Bir kurgu ancak bu kadar şey barındırıp bir o kadar da sade bir nedenle sonlandırılabilirdi. Bu açıdan kesinlikle beğenimi kazandı. Olaylar farklı açılara çekilmedi, her şey dozunda yazılmıştı. Kitabın birden fazla ana karakteri var. Daha önce bahsettiğim gibi hepsinde bir parça eksikti, bir araya geldiklerinde ise birbirlerini tamamladılar. Yazara benim gibi yeni başlayacak olanlar varsa ilk bu kitabı okumalarını öneririm, diğer kitapları daha da iyiymiş çünkü. Sevenleri de zaten romanını kaçırmaz diye düşünüyorum.

Kitap Tanıtımı

“McMahon Eva’nın Çığlığı’nda korku-gerilim türünde ne kadar başarılı olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Kesinlikle okumalısınız!” – The New York Times
"McMahon'ın son kitabında gizem ve hayal gücü yine akıl almaz bir uyum içinde. Sizi uykusuz geceler bekliyor.” -  Booklist  -
“Eva’nın Çığlığı, McMahon’ın yarattığı muhteşem atmosferi ve merak uyandıran anlatımıyla kesinlikle yılın en iyi gerilim romanlarından biri.” -  Kirkus Review -
Eva babasının şaşırtıcı şeyler icat etmesine tanık olarak büyümektedir. Bu icatların en ilginci ise insanları ölülerle konuşturduğu iddia edilen, Edison’un mirası da sayılabilecek bir makinedir.
Ama bir gece kasabada çıkan fırtına Evaların nehir kenarındaki evlerini vurur ve aile bu felaketle paramparça olur.  Eva’nın o geceden hatırladığı tek şeyse,  Edison’a ait makineden gelen bir sesin, “Tehlikedesiniz!” diye bağırmasıdır. Üstelik çok geçmeden Eva tehlikenin kendisine düşündüğünden de yakın olduğunu anlayacaktır.
Korku-gerilim türünde yazdığı pek çok kitapla hem okurlar hem de eleştirmenler tarafından ilgiyle takip edilen Jennifer McMahon son kitabı Eva’nın Çığlığı’nda da kan donduran, sürprizlerle örülü, karanlık bir hikâyenin peşine düşüyor.       

Yorumlar