İsim | Julia Halpern | Kitap Yorumu

"Biri sana gerçek aşkı kimde bulacağını söyleseydi, hala başkasını sevmeyi dener miydin?"

Konu olarak oldukça değişikti diyebilirim. Ana kahramanımız Agatha, beş yıl önce ruh eşlerinin aniden göğsün üzerinde adlarının belirdiği bir zamanda yaşıyor. Bilim insanları bunun ne olduğunu çözebilmiş değil, insanların büyük bir kısmı var olan düzenlerini yıkıp isimlerinin peşinden giderken küçük bir kısmı ise bu durumu umursamadan hayatlarına devam ediyorlar. Agatha, 18. Yaş gününde göğsünde beliren isimi umursamayıp, özgür iradesi ile seçimini yapmak istiyor. Bunun içinse en iyi şey, anı yaşamak, hem de oldukça çekici bulduğu Luke ile. Karşısına bir fırsat çıkar çıkmaz, hemen bunu değerlendiriyor.
Kitap distopik bir kısma sahip olsa da o şekilde değerlendirmek yerine karaktere odaklanılması gerekenlerden.Yani bu bir kahramanın çıktığı distopik gelecek değil, insanların kimsenin ne olduğunu bilmediği bir durumla yaşamlarına yön vermelerini anlatıyordu daha çok. Bu açıdan sevdim. Yani tam tanımı "distopya serpiştirilmiş gençlik romanı" olabilir. Agatha mükemmel olmayan, kendinin de mükemmel olduğunu iddia etmeyen, hayallere sahip ve kendisine dayatılan şeyleri kabul etmeyen, eğlenceli bir karakterdi. Bir kere kız Sims 3 hastası. Tabi ki de onu sevmemem imkansız. Agatha gibi bende bu sistemi sevmesem de yine de onun gibi göğüsünde beliren ismi bayağı bir merak ettim. Sanırım kim olsa merak ederdi zaten. Kendi ile cebelleşmesi, kadere baş kaldırmaya çalışması, tercihlerini yapması, yolunun sonu nereye varacak merakla okudum. Kitap oldukça akıcı bir anlatıma sahip. Yazar değişik bir konuya eğlenceli bir bakış açısıyla değinmiş. Bence zaman geçirmelik hoş bir kitaptı.

Kitap Tanıtımı

Herkes bir sevgili ister hayatında. Bazısı için ruh eşim, bazısı için öteki yarım, bazısı için doğru insan derken herkes birine âşık olur. Ama ne olursa olsun, âşık olacağı insanı kendisi seçer. Seçerdi.
Altı yıl öncesine kadar böyleydi.
Altı yıl önce hiç kimsenin ne olduğunu tam olarak açıklayamadığı bir şey oldu. İnsanların göğüslerinde, tam kalplerinin üzerinde, ruh eşlerinin, öteki yarılarının, doğru insanlarının ya da işte her neyse –sevgililerinin– isimleri belirmeye başladı. Tıpkı bir dövme gibi. Üstelik o kişinin imzası şeklinde. On sekiz yaşına girilen gece o İsim ortaya çıkıyordu. Bu olay başladığında on sekiz yaşını geçmiş olanlar içinse İsim kendini aniden gösterdi.
Evli olan, sevgilisi olan ya da bir ilişkiye başlamak üzere olan milyonlarca kişi, belki de onlarca yıldır birlikte oldukları kişinin, hayatlarını geçirmeleri gereken kişi olmadığını öğrendiler. Ve bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmadı.
Aşklar eskisi gibi yaşanmıyordu artık. Sanki herkes bir anda kime ait olduğunu öğrenmişti ve ondan başkasıyla olursa dünyanın en mutsuz insanı olacaktı.Yorumlar

  1. ikinci kitabının çıkması lazım devamını bilmeye ihtiyacım var o kadar merakta bırakacak bir son işkence gibi..

    YanıtlaSil
  2. eğer ikinci kitabı çıkarsa lütfen beni bilgilendirin..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder