Penceredeki Kadın | A.J. Finn | Kitap Yorumu

Şüphesiz okuduğum en heyecan verici ve insanı en geren kitaptı benim için. Çok fazla gerilim okumuyordum ama bu türü oldukça sevmeye başladım diyebilirim. Ana karakterimizin agorafobik olduğu bir kitaptı. Yaşadığı bir travma sonrası evinin güvenli sınırlarından çıkamayan, alkol içmek, gerilim filmleri izlemek ve komşularını röntgenlemekten başka bir uğraşı olmayan Anna, bir gün görmemesi gereken bir şey görür. Tabi olayın ardından kimsenin ona öyle bir şey yaşanmadığını söylemesi de işi iyice çıkılmaz yapar. Kitabın ilk bölümleri karakterin yaşamına bir perdeydi. Onun rutini ve düşünce tarzına alıştırıyordu bizi yazar. Daha sonrasında bazı yerlerde acaba Anna gerçekten hayal mi görüyordu diye düşünüyorsunuz. Karakter bile bir ara kendisine inanmıyordu. Olayın aslı ne, bazen o olay gerçekten yaşandı mı, işlerin sonu nereye varacak merakından kitabı elimden düşüremedim. Travmasının asıl sebebi hiç tahmin etmediğim bir şey çıktı. Gerçi okurken çok fazla tahmin etmeye vakit ayıramadım sayfaları çevirmekten. Yazarın dili oldukça akıcı. Yaşananları kolaylıkla zihnimde canlandırabildim. Olayları bağladığı yerler gerçekten heyecan vericiydi. Güzel bir gerilim romanı arayanlara tavsiye ederim.

Kitap Tanıtımı

Şaşırtıcı ve güçlü, ustaca ve akıcı; Penceredeki Kadın, psikolojik belirsizlikleriyle Hitchcock’un en iyi işlerini hatırlatan zekice ve sofistike bir roman. Gerçekten oluyorsa paranoya değildir…

New York’taki evinde yalnız yaşayan Anna Fox kendini tamamen evine kapatmıştır. Asla dışarı çıkmaz. Tüm günü içerek (bazen çok), eski filmleri seyrederek, eski zamanları anarak geçirir. Bir de komşularını röntgenleyerek.

Bir gün tam evinin karşısına Russell’lar taşınır. Bir baba, bir anne ve bir oğuldan oluşan muhteşem bir ailedir. Ama Anna, bir gece penceresinden onların evini gözlerken görmemesi gereken bir şey görür. İşte bundan sonra tüm dünyası altüst olur. Tüm sırları önüne dökülür.

Gerçek nedir? Hayal olan nedir? Kim tehlikededir? İpler kimin elindedir? Bu sürükleyici psikolojik romanda hiç kimse ve hiçbir şey göründüğü gibi değil.

Yorumlar