Pelikan Çıkmazı (Cedar Cove Serisi #3) Debbie Macomber | Kitap Yorumu

Debbie Macomber uzun zamandır okumak istediğim, kendisi hakkında övgüden başka bir şey duymadığım bir yazar. Küçük Mucizeler Dükkanı çıktığı zaman bayağı popüler olmuştu diye hatırlıyorum. Onun sayesinde olmasa da Cedar Cove serisi ile tanıştım kendisiyle. Tabi üçüncü kitapla. Seride Washington'un sakin bir kasabasında yaşayan insanlara odaklanılmış. Anladığım kadarıyla çoğu karakter ortak iken aynı zamanda her kitapta başka yan karakterlere yer veriliyor. Olaylar ilk kitapta başlasa da okurken yazarın geçmişi bazı yerlerde okumayanlar için hatırlatacak diyalog ve düşüncelere yer vermesinden dolayı fazla zorluk yaşamadım.

Boşanmış olsalar da yargıcın verdiği ilginç kararla birbirlerinden kopamayan Rosie ve Zack, yargıcımız Olivia, onun en yakın arkadaşı Grace, Grace'in kızı Maryellen ve daha bir çok karakterin yaşantısına konuk oluyoruz. Rosie ve Zack haricinde diğerleri ilk kitaptan olaylarını yaşamaya başlamışlardı. Yazarın dilini çok beğendim. Karakter fazlalığı başlarda beni yorsa da sonra her birinin anlatılmasını merakla beklemeye başladım. Hoşuma gitmeyen daha doğrusu alışkın olmadığım tek şey karakterlerin yaş ortalamasının normalde okuduğum aşk romanlarından daha yüksek olmasıydı. Orta yaş ve üzeri çoğunluktaydı. Kitapta sevmediğim tek karakter Grace oldu, kalanlarına ılımlı ve sevmek arasında duygular besliyorum. Hepsi günlük hayatta yapılabilecek davranışlar sergilediler ama yok Grace'i hala sevmiyorum. Kafa dinlendirici, stressizdi. Yazarın diğer eserlerini de merak etmeme sebep oldu.

KİTAP TANITIMI

Aşkın yolları çıkmaza girdiğinde yüreğin rehberindir... Sevgili Okur, Cedar Cove'da yaşayanların en bilindik özelliklerinden biri, birbirlerinin hayatında ne olup bittiğini sürekli merak etmeleridir. Mesela benim hayatım. Kasabadaki herkes, kocam Zach'le yakın zaman önce boşandığımızı ve yargıç Olivia'nın hiç alışılmadık bir velayet kararı aldığını biliyor. Karara göre, çocuklar Zach'in evi ile benimki arasında gidip gelmeyecek. Evler arasında mekik dokuyan biz olacağız! Ancak daha çok merak edilen olaylardan biri Cedar Cove'daki otelde ölen adamla ilgili. Bir gece yarısı otelin kapısını çalan bu esrarengiz adam kimin nesiydi, buraya ne amaçla gelmişti? Kasabamızın dedektifi Roy McAfee gerçeği ortaya çıkarmakta kararlı. Bunu başarıp başaramayacağını hep birlikte göreceğiz. O halde birbirinden ilginç hayatlarla dolu kasabamıza bir kez daha hoş geldiniz… - Rosie Cox- "Macomber, küçük bir Amerikan kasabasında yaşayan sıradan kadınları o kadar gerçekçi betimliyor ki, bu yeteneğiyle türün ikonu olmayı hak ediyor." -Publishers Weekly- "Debbie Macomber, etkileyici kadın karakterler yaratma konusunda tam bir usta." -The New York Times- "Deniz Feneri Yolu ve Gül Ağacı Sokağı'yla başlayan hikâye Pelikan Çıkmazı'yla devam ediyor. Samimi karakterler, sıcacık bir kasaba ortamı, biraz da gizem... Cedar Cove'u ziyaret etmek isteyeceksiniz." -Booklist-


Yorumlar